Ohlédnutí za Mistrovstvím ČR ABL mužů a žen

Historie23. ročník 2022jaro 2022finále ČR jednotlivcůRekapitulace

Máme tady druhé pokračování shrnutí víkendového Mistrovství ČR jarní části 23. ročníku ABL. V sobotu svedly své souboje týmy, v neděli 19.6.202 pak v centru Xbowling Prosek Duo soutěžilo o své tituly Mistrů 65 mužů a 22 žen. Finálový hrací den byl pro obě kategorie rozdělen na Kvalifikaci a Finále (play-off).

kvalifikaci všichni hráči a hráčky odehráli výjimečně pouze 5 her a do finálových bojů postoupilo nejlepších 16 mužů a nejlepších 8 žen. Mazací model 38 stop byl stejný jako v sobotu, jenže stoupající teplota v centru, díky letnímu venkovnímu počasí, si zřejmě vybrala svou daň. Čekali jsme vyšší čísla než v sobotu, jenže opak byl pravdou. O to víc byly zápasy zajímavější a dramatičtější, protože opravdu rozhodovala každá dohozená kuželka. Mezi muži se s kvalifikací nejlépe vypořádali Stanislav Semerák (1021 b.), Ondřej Michal (994 b.) a Petr Víšek (988 b.). V ženách to pak byly Svatava Závladská (962 b.), Jana Marešová (934 b.) a Veronika Dufková (923 b.).

Systém finálové části pro 12 drah je pak následující. 16 mužů je rozřazeno dle postavení z kvalifikace do 4 kosů a 8 žen do 2 košů, vždy po 4 hráčích či hráčkách. A mohlo se začít vyřazovat. V 1. kole PO se hrálo na součet 2 her a zde skončili svou pouť turnajem velká hráčská jména, jako jsou Václav Rác (13. místo), Jiří Vrážel (14. místo), Ondřej Michal (15. místo) a milé překvapení MČR, Michal Havelka (16. místo). Mezi nejlepších 6 žen neproklouzly Marie Frýbortová (7. místo) a Lenka Zvěřinová (8. místo).

O celkovém pořadí vyřazených hráčů a hráček (až do konce turnaje) rozhodoval celkový součet bodů v daném stepu PO (nához + případný HDC), při shodnosti rozhodoval vyšší nához bez HDC a pokud by i zde byla shoda, rozhodlo pořadí z kvalifikace. Tady již shoda nemohla být a dávali jsme si opravdu pozor, aby nedošlo k faux pas jako v sobotním semifinále mezi Rigor Mortis a Matrixem...

Od 2. kola PO se pak až do úplného konce turnaje hrálo pouze na 1 hru. Fantastické gala představení předvedli hráči ze 4. koše. Co na tom, že v koších 1 – 3 stačilo k postupu cca 170 - 180 bodů. Ve 4. koši nestačilo k postupu čerstvému vicemistru SR Šimonu Jarošovi ani 244 bodů. Aleš Procházka totiž zahrál 249 bodů a Ondřej Prekop napálil 264 bodů. Startovní pole se zúžilo na 8 hráčů a v soutěži skončili Šimon Jaroš (9. místo), Martin Haxa (10. místo), Martin Křížek (11. místo) a Vladimír Horňák (12. místo). V ženách byl tento step, co se pohledem postupových čísel týká, klidnější a z bojů o medaile byly vyřazeny Eliška Brychová (5. místo) a vítězka kvalifikace, Svatava Závladská (6. místo). Do konce turnaje zbývaly poslední dva PO stepy a posledních 8 mužů a 4 ženy.

V semifinálovém 3. kole PO až do posledních hodů bojovali o postup Miroslav Staněk (proti S. Semerákovi) a Petr Víšek (proti A. Klepáčkovi), ovšem přes své soupeře do vysněného finále neprošli. Proto bylo toto kolo poslední pro třetího hráče kvalifikace, Petra Víška (5. místo), velké a příjemné překvapení turnaje, Miroslava Staňka (6. místo) a i zkušené hráče, jako jsou Aleš Procházka (7. místo – prohra s O. Prekopem) a Miroslav Koumar (8. místo – prohra s L. Šimánkem). Ženské semifinále bylo soubojem Praha vs. Morava a úspěšnější byly hráčky z naší metropole. Kateřina Slavíková přehrála poměrem 222:174 Annu Stromšíkovou a Jana Marešová pak Veroniku Dufkovou výsledkem 221:174. Výsledky hodně podobné a u poražených hráček to byla dokonce shoda. O třetím a čtvrtém místě tak muselo rozhodnout pořadí z kvalifikace. A tak si svou první bronzovou medaili odváží zaslouženě přešťastná Veronika Dufková, když de facto potvrdila své kvalifikační postavení. Naopak smutná zůstala Anna Stromšíková, které její první medaile opět těsně unikla, tak jako před 2 lety. A když už známe první medailistku mezi ženami, řekneme si nejdříve, jak dopadlo jejich finále.

V závěrečném finále žen se střetly 2 nejlepší na jednu hru. Jana Marešová předvedla v PO skvělou formu, vždyť z 5 her zahrála 4x přes 200 a tak jí asi vůbec nevadilo, když ve finále zahrála „jen“ 185 bodů. Její soupeřce, Kateřině Slavíkové, finále moc nevyšlo, její nához byl pouze 159 bodů a tím pádem bylo o Mistryni ABL rozhodnuto. Své první vítězství tak vybojovala Jana Marešová a svou druhou stříbrnou medaili získala Kateřina Slavíková. Jména nejlepších tří žen jsou již zapsána v Galerii vítězek ABL.

Finále mužů svedlo k bojům 4 hráče a také na jednu hru. A byla to parádní podívaná. Všichni čtyři zahráli přes 204 a nejlepší z nich měl 217. Pouhých 13 bodů tak rozhodlo o absolutní sportovní radosti a o zahození koulí do Vltavy, když už jsme v Praze. Tím nejsmutnějším tak byl čtvrtý Ladislav Šimánek (204 b.), který ke své zlaté (2006) a bronzové (2007) ani po tolika letech žádnou sestřičku nepřidal. Naopak velice spokojený by měl být Adolf Klepáček (205 b.), když obhájil svou bronzovou medaili z lednového mistrovství v Pardubicích a dokázal tak to, co málokterý hráč. Vybojovat 2 medaile na 2 šampionátech po sobě. Na stupních nejvyšších pak máme dva premianty. Výborného výsledku, druhého místa, dosáhl mladík Ondřej Prekop (214 b.) a tímto výsledkem jen potvrdil skvěle načasovanou formu na tento den. Ve finále pak svedl krásný souboj až do posledního hodu s novým Mistrem ABL, kterým se stává – Stanislav Semerák (217 b.). A oprávněným Mistrem. Vyhrál tento turnaj stylem start-cíl a jeho jméno, stejně jako jména Vicemistra a druhého Vicemistra, jsou již zapsána v  Galerii vítězů České Amatérské Bowlingové Ligy. Všem vítězným hračům a hráčkám gratulujeme.

A to byla poslední tečka z Mistrovství ČR ABL. Krátký komentář je zase dlouhý, ale co. Podobný další bude zase až za půl roku, takže to snad nějak přežijete. Díky všem za krásnou bowlingovou neděli a 22. ledna 2023 se na Vás všechny těšíme v Pardubicích.