Ohlednutí za MČR ABL jednotlivců

Historie20.ročník 2019podzim 2019finále ČR jednotlivciRekapitulace

Po sobotním vydařeném finále družstev, se v neděli 19. ledna 2020 v centru Bowlingzone Pardubice uskutečnilo Mistrovství ČR ABL jednotlivců podzimní části 20. ročníku. A hrálo se hned o tituly dva. O krále mezi muži přijelo bojovat 75 mužů a o korunku královny ABL přijelo soutěžit 23 hráček. Opět jsme byli připraveni s ONLINE výsledkovým servisem a tentokrát byla sledovanost ještě vyšší než v sobotu. Na náš výsledkový servis se připojilo celkem 1817 adres.

Na značky se tedy postavilo již uvedných 75 mužů a 23 žen. „Pardubický systém“ byl zachován i v této soutěži a tak na účastniky čekalo celkem 6 kvalifikačních her. Mezi muži se s krátkým mazacím modelem vypořádali nejlépe a s parádními výsledky nad 1300 bodů Michal Richter (1362 b.) a Karel Hladík (1320 b.). TOP osmičku si vybojovali také Tomáš Liebich (1292 b.), Radek Schindler (1273 b.), Ladislav Šimánek (1229 b.), Petr Mráček (1227 b.), Jiří Vrážel (1225 b.) a Jakub Vlachovič (1224 b.). Ženám kralovala suvernním způsobem Petra Otec Hanzlovská (1246 b.). S opravdu obrovským odstupem se do TOP šestky zařadily také Ivana Fojtíková (1126 b.), Markéta Gabrhelová (1120 b.), Blanka Hanusíková (1119 b.), Marie Frýbortová (1114 b.) a Anna Stromšíková (1107 b.).

Semifinálové 2 hry, ke kterým se přičetla jako třetí hra kvalifikační průměm, rozhodly o osmi finalistech a šesti finalistkách. Zřejmě největší překvapení mezi muži způsobil lídr kvalifikace a obhájce titulu Michal Richter, když nečekaně zůstal před touto finálovou bránou. Podobně mezi ženami dopadla druhá dáma kvalifikace a obhájkyně stříbra z posledního šampionátu, Ivana Fojtíková. Raději se tedy budeme věnovat těm, který se vedlo o mnoho lépe. Nečekaného lídra zaznamenala mužská kategorie. Dvě parádní hry předvedl Zbigniew Kosic a rázem měl zajištěn postup mezi nejlepší čtyři muže šampionátu. Společně s ním si Final Step č. 4 zajistil také Tomáš Liebich. A my se musíme opět opakovat. Výborně vyšlo semifinále Kateřině Slavíkové, která se z posledního desátého postupového kvalifikačního místa vyšvihla na vedoucí pozici. Postup do třetího Final Stepu si pohlídala zkušeně také Petra Otec Hanzlovská.

A jsou tady vyřazovací zápasy. Nejprve si zahráli muži o šestku turnaje a s jistotou postoupili Jiří Vrážel (221) a Jakub Vlachovič (219). Turnaj tak skončil Jiřího Uhlíře mladšího (170 - 7. místo) a Radka Schnidlera (168 - 8. místo). V dalším stepu se do soutěže již zapojili také ženy. V mužích si postup mezi nejlepší čtyři hráče vybojovali rozjetí Jakub Vlachovič (216) a Jiří Vrážel (213), výše nasazení hráči tak skončili hned při své první play-off hře. Na 5. místě skončil Ladislav Švec (205) a 6. místo si z Pardubic odvezl Karel Hladík (185). Mezi nejlepší čtyři ženy se probojovala Svatava Závladská (192) a s ní také Marie Vokrojová (186). Konečnou v turnaji tak měla Blanka Hanusíková (184 - 5. místo) a Marie Frýbortová (135 - 6. místo). Boje o postup do finále byly parádní. I když Jiří Vrážel zahrál 203 bodů, tak na postup to nestačilo a skončil na konečném 4. místě. Velkého úspěchu dosáhl polský hráč Zbigniew Kosiec. I když nepostoupil do samotného finále (217), vybojoval krásné 3. místo. Do posledního stepu play-offf se nepodařilo postoupit ani Marii Vokrojové (128) a obsadila tak konečné 4. místo. Tato hra se nevydařila také největší favoritce Petře Otec Hanzlovské (154). I přes tento fakt si může do své bohaté sbírky bowlingových úspěchů přidat další medaili z MČR ABL, tentokrát s bronzovým puncem. Postupy si tak do mužského finále vybojovali dva mladíci, Jakub Vlachovič (237) a Tomáš Liebich (225) a na ženské finále se mohly začít těšit Kateřina Slavíková (183) a Svatava Závladská (162).

Velká finále, to jsou vždy pořádné nervy pro hráče. A když vám ještě občanka smrdí novotou, tak je to ještě horší. Samořejmě, že máme na mysli účastníky mužského finále. Finále nebývá o velkých číslech, ale o pořádných nervech. S tímto faktem se zřejmě lépe vypořádal Tomáš Liebich (187) a v Pardubicích dokázal téměř nemožné. Po sobotním triumfu se svým týmem dokázal svůj výkon zopakovat i v neděli a zcela zaslouženě se stává Mistrem ČR ABL podzimní části roku 2019. Velkou pochvalu zaslouží také jeho soupeř, nyní již dvojnásobný vicemistr šampionátu, Jakub Vlachovič (131). Jeho cesta na mistrovství je zřejmě všem známá. Jako asi šestý náhradník se kvalifikoval na Mistrovství regionu a pak této šance dokonale využil. I ženské finále bylo krásnou tečkou za pardubickým šampionátem. Svou nejlepší hru (216) si Svatava Závladská schovala na ten nejsprávnější okamžik, na finále a po chomutovském vítězství na jaře 2015 tak dokázala vybojovat svůj druhý titul Mistryně ČR ABL. Svého velkého úspěchu se dočkala také Kateřina Slavíková. I když ve finále neuspěla (163), tak si z Pardubic veze svůj první velký úspěch z MČR ABL v podobě vicemistrovského titulu.

A je dobojováno. Vítězným hráčům a hráčkám gratulujeme za parádní výkony, všem ostatním děkujeme za skvělou atmosféru při mistrovskému turnaji a obsluze za připravu centra. Takže 14. června 2020 na viděnou.  Centrum jarního finále bude upřesněno.