Ohlédnutí za Mistrovstvím ČR ABL družstev

Historie23. ročník 2022jaro 2022finále ČR družstevRekapitulace

Po dlouhých letech se nám Mistrovství ČR Amatérské Bowlingové Ligy vrátilo zpět do Prahy. Hostitelem bylo centrum Xbowling Prosek Duo a o tituly Mistra ABL bojovaly v sobotu 18.6.2022 družstva, v neděli pak soutěžili o nejlepšího hráče a hráčku jarní části 23. ročníku ABL muži a ženy.

Shrňme si tedy tento bowlingový svátek. Nejdříve tedy probereme (snad v krátkosti) logicky sobotní turnaj, kdy o Mistra ABL bojovalo celkem 36 týmů od Chebu až po Žilinu. Zvolený mazací model 38 stop se na první dobrou jevil jako celkem slušně hratelný, ovšem realita byla jiná a opravdu jen ti nejlepší hráči si s ním dokázali poradit na výbornou.

Kvalifikace (1. kolo) rozřadila již zmíněných 36 týmů na 2 skupiny. Nejlepších 12 týmů si zajistilo postup přímo do 3. kola, týmy na 13. – 36. místě pak hrály v 2. kole play-off na 2 zápasy. Počítání bylo klasické, jako na lize. Se soutěží se v tomto stepu rozloučil například západečeský Mistr Bombers a totální pohroma přišla pro severní Čechy, když v turnaji skončily týmy Strikeland, 1. BK Děčín i Pohodáři z Boru. To se bavíme jen o týmech, které ve svém regionu skončily v 1. lize na bedně.

Na 3. kolo bude určitě chtít rychle zapomenout severní Morava, která přišla o vše, co měla ještě k dispozici a v soutěži skončily lídři 1. ligy URNA, NO NAME a i vítěz 1. ligy z Žiliny, Bowling Academy. Také domácí Nevyzpytatelní po výborné kvalifikaci jistě nečekali, že jejich pouť šampionátem bude mít tak brzký konec. 3. kolo bylo konečnou i pro Mistra PRG a středních Čech, BT Notaxo L a když jsme u Notaxa, tak v „bratrovaředném“ souboji BT Notaxo B vs. BT Notaxo byl šťastnějším prvně jmenovaný tým.

A jsme již ve 4. kole, kde zůstalo nejlepších 12 týmů turnaje a že to bylo hodně zajímavé kolo. Do Superfinále bezpečně postoupil Xbowling Tišnov A, který znemožnil obhájení titulu BBO Black Riders, rovněž s přehledem postoupil BC Tábor, který pro změnu poslal „domů“ poslední Notaxácký mančaft, BT Notaxo B a ve východočeském derby si tým Psycho poradil s úřadujícím Mistrem tohoto regionu, s družstvem Koule I. V dalším derby, tentokrát regionu St.&JM, v klidu přehrál Killer Shot tým SK CNC Produkt B a v severo-západním souboji o finále zaskočil chebký tým Bacardi chomutovského favorita Admi BC. Největší drama však přinesl souboj Rigor Mortis vs. Matrix, kde po plichtě na body i na skóre muselo o postupujícím rozhodnout až roll-off. Šťastnější byl pražský celek, naopak hodně smolně skončilo finále pro tým z olomouckého kraje. Kromě šesti vítězných týmů do Superfinále postoupily jako Lucky Losers dva týmy s nejlepším skórem a těmi šťastnými byli Admi BC a SK CNC Produkt B.

Účast v Superfinále, to je vlastně skoro nejvyšší meta, zda mistrovství bylo úspěšné či neúspěšné. Závěrečný step se hrál již pouze na celkový součet dvou her. Nečekaně až na 8. místě skončil velký favorit a vítěz kvalifikace, tým Psycho (1056 b.). Již svým postupem do Superfinále příjemně překvapil SK CNC Produkt B (1063 b.), kde nakonec obsadil 7. místo. Rigor Mortis (1076 b.) nedokázal zvýšit obrátky a skončil také pod stupni vítězů na konečném 6. místě. Spokojený by mohl odjíždět z mistrovství tým Bacardi (1086 b.), který získal velmi pěkné 5. místo. A jsme již opravdu u medailových bran. To „nejlepší“ místo ze všech má v poslední době rezervované Xbowling Tišnov A (1115 b.) a nebylo tomu jinak ani tentokrát. Z posledních čtyř šampionátů (včetně tohoto) odjžděl domů vždy s „prázdnou“ a již potřetí se čtvrtým místem. Výborně rozjel finále Admi BC (1140 b.), ale opravdu velmi nevydařená hra jej vyřadila z boje o titul. Nakonec si i tak odváží do Chomutova krásné třetí místo. Dlouhodobě bojuje o vítězství Killer Shot (1231 b.) z hanácké metropole a svou roli spolufavorita potrdil i tentokrát. Dvě velmi pěkné a vyrovnané hry jej vynesly na post vicemistra ABL a tímto zkompletovali mladíci svou sbírku medailí z MČR ABL. Rybník všem ale vypálil jihočeský BC Tábor (1238 b.). Finále rozjel stejně dobře jako Admi BC, ovšem svou bojovností náskok udržel až do samého konce a po posledním hodu mohla v týmu vypuknout obrovská radost z premiérového titulu. Můžeme tedy vyhlásit, že jarním Mistrem ČR ABL se stává BC TÁBOR. Gratulujeme. První tři týmy jsou již právem zapsány v Galerii Mistrů ABL.

Tímto máme uzavřenou první část víkendového MČR ABL, sobotního finále družstev. A jak se tak díváme, tak z krátkého shrnutí je zase skoro román na pokračování. Snad nám to ale odpoustíte, družstva a hráči si to určitě zaslouží. Takže to vypadá, že sumář nedělní soutěže jednotlivců bude na samostatný článek. Díky všem za krásnou bowlingovou sobotu a 21. ledna 2023 se na Vás všechny těšíme v Pardubicích.